Odpowiedź na interpelację nr 8840

 

Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów - z upoważnienia ministra -

na interpelację nr 8840

w sprawie obowiązku składania corocznie oświadczeń o wyborze formy opodatkowania z przychodów z działalności gospodarczej

   Szanowny Panie Marszałku! Odpowiadając na wystąpienie Pani Wicemarszałek Sejmu Genowefy Wiśniowskiej z dnia 17 lipca 2007 r. nr SPS-023-8840/07, przy którym załączono interpelację pani poseł Izabeli Kloc w sprawie obowiązku składania corocznie oświadczenia o wyborze formy opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej, uprzejmie wyjaśniam.

   Od 1 stycznia 2003 r., jak słusznie wskazała pani poseł w swoim wystąpieniu, podstawową formę opodatkowania stanowią zasady ogólne według progresywnej skali podatkowej. Z tym dniem, ustawą z dnia 27 lipca 2002 r. o zmianie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. Nr 141, poz. 1183), wprowadzono również zmianę zasad w zakresie wyboru form opodatkowania. Skutkiem powyższej zmiany była likwidacja obowiązku corocznego składania oświadczenia o zrzeczeniu się opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

   Od tej chwili podatnik, chcąc być opodatkowany ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych na zasadach przewidzianych w ustawie z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. Nr 144, poz. 930, z późn. zm.), musi wybrać tę formę opodatkowania poprzez złożenie stosownego oświadczenia. Oświadczenie to skutkuje również na lata następne. Ponowne złożenie oświadczenia następuje w sytuacji, gdy podatnik chce dokonać zmiany formy opodatkowania. W ten sposób do ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne wprowadzono oparte na zasadzie domniemania rozwiązanie, iż w przypadku gdy podatnik nie zawiadomi o zmianie formy opodatkowania, prowadzi działalność na dotychczasowych zasadach.

   Przyjęte rozwiązanie zostało potwierdzone w piśmie ministra finansów z dnia 12 grudnia 2002 r., nr PB2/MW-033-0562-2684/02 adresowanym do izb, urzędów skarbowych i urzędów kontroli skarbowej, w którym wyjaśniono, że ˝w przypadku kontynuowania w roku podatkowym 2003 działalności, z której osiągane przychody opodatkowane są na zasadach analogicznych jak w roku podatkowym 2002, podatnicy nie są obowiązani do składania żadnych oświadczeń w omawianym zakresie. Obowiązek złożenia pisemnego oświadczenia w terminie do dnia 20 stycznia 2003 r. dotyczy podatników, którzy wybierając w roku podatkowym 2003 opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych zmienią formę opodatkowania˝.

   Ponadto uprzejmie informuję panią poseł, iż stanowisko ministra finansów wyrażone w piśmie z dnia 12 grudnia 2002 r. nie zostało zmienione. Przepisy podatkowe w omawianym zakresie również nie uległy zmianie.

   Mając powyższe na uwadze, sugestia pani poseł w kwestii niestabilności prawa w przedmiotowym zakresie oraz brak konsekwencji i przejrzystości w jego interpretacji nie znajduje odzwierciedlenia w rzeczywistości.

   Odnosząc się natomiast do wyroku sądu administracyjnego, należy zauważyć, że zgodnie z art. 153 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. 153, poz. 1270, z późn. zm.), ocena prawna i wskazania do dalszego postępowania wyrażone w orzeczeniu sądu wiążą w sprawie ten sąd oraz organ, którego działanie lub bezczynność było przedmiotem zaskarżenia.

   Z poważaniem

   Podsekretarz stanu

   Jacek Dominik

   Warszawa, dnia 25 lipca 2007 r.