Odpowiedź na interpelację nr 7571

Informacje pochodzą ze stron sejmowych.    http://www.sejm.gov.pl

 

Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury - z upoważnienia ministra - na interpelację nr 7571

w sprawie interpretacji przepisów dotyczących dokumentów stwierdzających rejestrację pojazdu za granicą

  

Szanowny Panie Marszałku! W związku z Pana wystąpieniem z dnia 16 czerwca 2004 r. nr SPS-0202-7571/04 przekazującym interpelację Pana Posła Piotra Kozłowskiego w sprawie przepisów dotyczących rejestracji pojazdów uprzejmie wyjaśniam:

   Zgodnie z nowym brzmieniem przepisu art. 72 ust. 2 pkt. 4 ustawy Prawo o ruchu drogowym w przypadku zgłoszenia do pierwszej rejestracji na terytorium RP pojazdu sprowadzonego z zagranicy zamiast dowodu rejestracyjnego dopuszcza się przedstawienie innego dokumentu stwierdzającego rejestrację pojazdu za granicą, wydanego przez organ właściwy do rejestracji pojazdów za granicą.

   Inny dokument, o którym mowa w cytowanym przepisie, musi być wydany przez organ właściwy do rejestracji pojazdów i powinien potwierdzać, że pojazd jest aktualnie zarejestrowany lub był zarejestrowany w państwie pochodzenia (dokument o wyrejestrowaniu/wycofaniu pojazdu stwierdza fakt rejestracji pojazdu za granicą). Dokumentem potwierdzającym rejestrację pojazdu za granicą może być również pozwolenie czasowe - wywozowe (na określony czas, w celu wywozu pojazdu) wydane przez właściwy organ do rejestracji pojazdów.

   Przykładowo takim dokumentem jest Abmeldebescheinigung für den Fahrzeughalter przez organ rejestrujący pojazdy w Niemczech, czyli przez urzędy federalne ds. transportu drogowego (Kraftverkehr -Bundesamt).

   Wobec powyższego w ocenie MI za taki dokument nie można uznać Farzugbrief, który nie spełnia przesłanki określonej w ww. art. 72 ust. 2 pkt 4 ustawy Prawo o ruchu drogowym, bowiem nie jest dokumentem wydanym przez organ właściwy do rejestracji pojazdów na terenie Niemiec, gdyż Fahrzeugbrief jest wystawiany przez wytwórcę pojazdu na podstawie uzyskanego świadectwa homologacji.

   Dodatkowo wyjaśniamy, że zgodnie z art. 79 ust. 4 ww. ustawy Prawo o ruchu drogowym pojazd wyrejestrowany nie podlega powtórnej rejestracji, z wyjątkiem pojazdu: odzyskanego po kradzieży, zabytkowego, unikatowego, ciągnika i przyczepy rolniczej. Jest to przepis prawa krajowego i dotyczy pojazdów zarejestrowanych wyrejestrowanych na terytorium RP. Sprawa wyrejestrowania pojazdów związana jest także z wymaganiami dyrektywy 2000/53/EC w sprawie pojazdów wycofanych z eksploatacji. Ww. wymagania nakładają obowiązek wyrejestrowania pojazdu wycofanego z eksploatacji, który został przez właściciela przekazany do demontażu, a następnie recyklingu. Pojazd wyrejestrowany z powodu kasacji, zniszczenia lub oddania do stacji demontażu w celu recyklingu nie podlega rejestracji także w kolejnym państwie członkowskim.

   Z poważaniem

   Podsekretarz stanu

   Witold Górski

   Warszawa, dnia 20 lipca 2004 r.