Odpowiedź na interpelację nr 7701

Informacje pochodzą ze stron sejmowych.    http://www.sejm.gov.pl

Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów - z upoważnienia ministra - na interpelację nr 7701

w sprawie interpretacji przepisów ustawy o podatku od towarów i usług dotyczących możliwości odliczania przez firmy podatku VAT od zakupionego paliwa do samochodów ciężarowych


Szanowny Panie Marszałku! W związku z pismem Pana Marszałka z dnia 6 lipca 2004r. (nr SPS-0202-7701/04), przy którym została przesłana interpelacja Pana Posła Janusza Lisaka w sprawie wydania rozporządzenia wyjaśniającego w kwestii prawa do odliczania podatku naliczonego przy zakupie paliwa do napędu samochodów ciężarowych zarejestrowanych i nie posiadających świadectwa homologacji oraz do napędu tzw. samochodów z kratką, uprzejmie informuję:

   Obowiązek homologacji pojazdów oraz możliwość zwolnienia z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji wprowadzono dnia 1 stycznia 1984 r. zgodnie z art. 55 ustawy z dnia 1 lutego 1983 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. Nr 6, poz. 35). Pierwsze świadectwa homologacji typu pojazdu zostały wydane przez Ministra Komunikacji z datą 31 stycznia 1984 r. Zarówno w okresie wcześniejszym jak i obecnie świadectwa te wydaje minister właściwy ds. transportu na podstawie wyników badań homologacyjnych. Podobne zasady obowiązują w krajach UE. Świadectwa te są przechowywane w Ministerstwie Infrastruktury oraz przez podmiot (producenta, importera), dla którego zostało ono wydane.

   Przepisy, zgodnie z którymi podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu paliw wykorzystywanych do napędu samochodów innych niż samochody osobowe oraz do innych samochodów niż samochody o dopuszczalnej ładowności do 500 kilogramów, o ile samochody takie posiadały świadectwo homologacji, np.: na samochody ciężarowe, obowiązują już od dnia 1 stycznia 2001 r. Kwestię tę regulował § 12 ust. 3 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 1999 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. z 1999, Nr 109, poz. 1245 z późn. zm.). Dlatego też wiązanie tej kwestii z przepisami nowej ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) wydaje się być niezrozumiałe.

   Jednocześnie informuję, że dopuszczalną ładowność pojazdów oraz ilość miejsc (siedzeń) dla potrzeb określenia ładowności pojazdu, o której mowa w art. 86 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), ustala się na podstawie wyciągu ze świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, wydawanych zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym. Przed rokiem 1984 obowiązywało zaświadczenie z badania technicznego stwierdzające, że pojazd odpowiada warunkom technicznym lub wyciąg z zaświadczenia dopuszczalności typu, które było ówczesnym odpowiednikiem dzisiejszego świadectwa homologacji.

   Istotne jest zatem, aby z homologacji wydanej dla danego typu samochodu wynikało uprawnienie, z którego podatnik wywodzi, że ładowność tego samochodu jest wyższa niż określona wzorem zawartym w art. 86 ust. 3 cytowanej ustawy z dnia 11 marca 2004 r. Świadectwa homologacji przechowywane są w Ministerstwie Infrastruktury oraz przez podmiot, dla którego te świadectwa zostały wydane (producenta lub importera), na co wskazano powyżej. Podatnik zatem ma możliwość uzyskania informacji i sprawdzenia, czy posiadany przez podatnika pojazd ma dopuszczalną ładowność niższą bądź wyższą niż dopuszczalna ładowność obliczona według wzoru zawartego w art. 86 ust. 3 ww. ustawy z dnia 11 marca 2004 r., a w związku z tym - ustalenia możliwości odliczania kwoty podatku naliczanego przy nabyciu paliw wykorzystywanych do napędu tych samochodów. W przypadku samochodów sprzed 1984 r. dane te należy określać na podstawie wyciągu z zaświadczenia dopuszczalności typu.

   W związku z powyższym nie znajduję uzasadnienia do wydania rozporządzenia w powyższym zakresie.

   Łączę wyrazy szacunku

   Podsekretarz stanu

   Elżbieta Mucha

   Warszawa, dnia 10 sierpnia 2004 r.